Allah'ın Bize Verdiği Üç Büyük Nimet Nedir?

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Üç Büyük Nimet Nedir?


  üç-büyük-nimet-.


  Alemlerin Rabb’i olan yüce Allah bizlere üç büyük nimet vermiştir. Bu üç büyük nimet’ten daha kıymetlisini kimseye vermemiştir.
  Bu büyük nimetlerin birincisi, imandır. İmandan daha makbul, daha faziletli bir şey yoktur. İman, Rabbü’l-alemin’in Peygamber (s.a.v) ümmetine verdiği en büyük nimettir. Çünkü iman, insanı ebedi olarak cehennem ateşinden kurtarır. İkinci büyük nimet, Hz. Peygamber’in (s.a.v) ümmeti olmak şerefidir. Peygamberimiz (s.a.v) bütün peygamberlerin efendisidir. Allah’ın yanında, yer ve gökte ne varsa hepsinden daha üstündür. Böyle sevgili bir peygambere Ümmet olmak elbette çok büyük bir nimettir.
  Üçüncü büyük nimet ise, Allahın sevgili kulları ile (Sadat-ı kiram) beraber olmaktır. Bu üç büyük nimeti nasip ettiği için Rabbü’l-alemin’e çok şükür, çok hamd etmek lazımdır. [Seyyid Abdülhakim Bilvanisî, Sohbetler, 18. Sohbet]

  Dünyanın en büyük nimeti nedir?

  üç büyük nimet Bizlere din olarak İslam Dinini seçen Allah’a hamdolsun. O, şeytanın tuzaklarına karşı kullarını korumak için, peyamberleri ile hidayet yolunu göstermiştir.
  Allah’ın kullar üzerindeki nimetlerini saymakla bitiremeyiz elbette. O bize öyle nimetler vermiştir ki, biz o nimetlerin henüz farkına bile varamamışızdır. Bu nedenle Rasûlullah (sav) ’in dilinden dökülen “Her halimiz için Allah’a hamdolsun’ sözünü her vakit tekrarlıyoruz. Çünkü biz Allah’ın bize verdiği bütün nimetleri bilemediğimiz gibi saymaktan da aciziz maalesef. Nitekim Allah (cc) şöyle buyurmaktadır: “Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya çalışsanız, sayamazsınız.” (Nahl: 16-18)

  üç büyük nimet Rabbimizin huzuruna amellerimizle çıkacağız. Bu açıdan bakıldığında dünya hayatındaki en büyük nimet ve zenginlik iman sahibi olmaktır. Çünkü iman sahibi bir kimse, bu imanıyla hem dünyada hem de ahirette kendine fayda sağlayacaktır. Şayet Allah Teala bir kuluna iman nasip etmişse, bu kul dünyada sahip olabileceği en değerli şeyi elde etmiştir. Dünya ve ahirette kul için en değerli bir nimet olan iman, İslami ıstılahatta: ‘Allah’tan başka kendisine ibadet edilen her şeyin reddedilmesi, Allah’ın, Muhammed (sav) aracılığı ile gönderdiklerini kalb ile tasdik etmek, dil ile ikrar etmek ve organlarla amel etmek demektir. Yüce Rabbimizden niyazımız; bizi kendisini seven kullarından eylemesi ve inşalaallah imanlı bir şekilde ölen kullarından olmayı bize nasip etmesidir.