Soru Allah'a sığınmak nedir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Allah'a sığınmak

  Tevhid ilkesi, şu iki temel prensibe vurguda bulunur:
  a) Allah'ı birlemek; O'nun şanını sınırsız övgü ile yüceltmek,
  b) Her türlü şüpheden uzak, kati bir teslimiyetle Allah'a sığınmak

  Her şeyi, ama her şeyi Allah'a dayandırmak ve her türlü kötülükten O'na sığınmak... İnsanların yıkılmaya, çürümeye ve yok olmaya mahkum varlıklara; zayıf otoritelere dirsek dayamaları kadar ahmakça bir davranış ne olabilir? Ya da yıkılması mukadder bir ğaca yaslanmak, hangi aklın mahsulüdür?

  Cahiliye dönemi Arap toplumunda yaygın bir gelenek vardı. Güvenlik zaafı vesair gerekçelerle himaye ihtiyacı duyan herhangi bir kişi, kabile mensuplarından saygın bir liderin himayesine girmesi halinde, emniyette olurdu.

  Bu durumda o şahsa zarar vermek, söz konusu kabile liderine savaş açmakla aynı anlama geliyordu. Bu nedenle hiç kimse, kan davasına dönüşebilecek böyle bir riski almaya cüret edemezdi.

  Allah'ın himayesine sığınmaksızın yeryüzünde dolaşmak da şeytanın her türlüsünden gelebilecek hile ve tuzklarla kuşatılmak; aklen, fikren ve zihnen tehdit altında olmak anlamına gelir.

  Bu nedenle kendisini Allah'a emanet eden her mü'min; şaytani tehditlere, şantajlara ve saldırılara karşı emniyet altındadır. Hiçbir kötülük kaynağı, Allah'ın emanına sığınan bir mü'mine zarar veremez. Zira kefili Allah olanın, yardımcısı da Allah'tır.

  1- Sığınakların en güçlüsü ve sağlam olanı Allah'tır. Kim şeytani hile ve tuzaklardan, insanların ve cinlerin kötülüklerinden tüm benliğiyle Allah'a sığınırsa, yeryüzü onun için emin bir mekan olur.

  2- Allah'ın himayesine sığınmaksızın yeryüzünde dolaşmak da şeytanın her türlüsünden gelebilecek hile ve tuzaklarla kuşatılmak; aklen, fikren ve zihnen tehdit altında olmak anlamına gelir.

  Allah'a sığınmak nedir.jpg