Allah'a Karşı Sorumluluklarımız nelerdir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 16 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Allah a karşı görevlerimiz nelerdir?

  Yüce Allah Yerleri ve gökleri bunların arasındakileri hiç yoktan yaratmıştır.
  Ayrıca Halik-i Mutlak Cenabı Hakk (cc) bu ayrıcalık ve sorumluluğu diğer yaratılmışlara teklif etmesine rağmen hiçbiri kabul etmemiştir. İnsanoğlunun yalnız kabul ettiği bu ayrıcalık beraberinde bazı görevler ihtiva etmektedir. Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir."(Ahzab:72) Allah'u Teala ve tekaddes Hazretleri görevin ağırlığını hesap etmeden peşin hükümle kabul eden insan nefsini cahillik ile, görevi aldıktan sonrada uygun hareket etmeyeceği için zalimlik ile vasıflandırmaktadır.

  Cenabı Allah'ın yaratmış olduğu bu düzen içerisinde insan hakları, hayvan hakları, komşu akraba hakları vesair haklar varken bir de kendi Zat-i Subhaniyesinin hakları vardır. Bunların en başında Allah'a (cc) şirk koşmamak gelir. Bu şirk hadisesi düşünüldüğü kadar basit bir konu değildir. Bütün peygamberler gönderilmiş oldukları toplumlarda en fazla bu konu üzerinde zorluk yaşamışlardır. Her peygamber gönderilmiş olduğu insanları LAİLAHEİLlALLAH Allah'tan başka ilah yoktur cümlesine çağırmışlardır.Yüce Allah'ın yerine ilahlık taslayan ve O'nun emir yasaklarını yok sayıp kendi anayasalarını oluşturan müstekbirler ve onların takipçileri sürekli müslümanlara karşı savaşmışlardır. Müslümanlara şirke karşı tavır ve mücadelelerinden ötürü zulüm etmişlerdir. Bu gün bir müslümanın en önemli görevi inancını şirk unsuru taşıyan her yaklaşım ve olgudan uzak tutmasıdır. Şirkten temizlenmemiş bir iman ile yapılacak amellerin maalesef ahrette hiç bir değeri yoktur. Şirk konusunu ayrı bir başlıkta ele almak üzere diğer sorumluluklarımıza geçmek istiyorum.

  Şirkten küfürden ve tağuti güçlerin sevgisinden uzak saf temiz iman akaidi ile Cenabı Allah kullarından ahlaki değerlerini yükseltmelerini, emir ve yasaklarına uymaları ve ibadetlerini ihlas ile takva üzere yerine getirmelerini va'az etmektedir. Bu sorumluluklar insanoğlunun taşıyabileceği nitelikte ve Cenabı Allah'ın (cc) vermiş olduğu ayrıcalığa mukabildir. Her şeyi hiç yoktan bize vermesine rağmen nefsimize uymazsak ebedi bir hayatta bize cennetini vaad ediyor. Hiç bitmeyen ebedi bir hayat ile muvakkat olan şu üç beş günlük ömürümüzü bir mukaye etmele ve değer yargılarımızı tekrar gözden geçirmeliyiz. Allah-u Ekber ve Lillah-il Hamd.Bütün övgüler Allah’a yakışır. O Allah ki, kuluna bu ilâhî kelâmı indirmiş ve onun anlaşılmasını güçleştirecek hiçbir çapraşıklığa yer vermemiştir. Allah büyüklükte yarışıcısı olmayan birtek İlah'tır ve bütün yönelişler yakarışlar tapınmalar ve kulluk ancak O'na (cc) mahsustur.
   
  Son düzenleme: 14 Nisan 2014