Allah yolunda infak etmenin önemi

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 12 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Allah yolunda infak etmenin önemi nedir?

  Allah-yolunda-infak-etmenin-önemi.


  İnfak ederken doğru kişiye vermek kadar doğru bir verme usulü de üzerinde durulacak önemli bir konudur. Çünkü insan kişiliğini zedeleyen, ezen bir infak adabı infakın amacına aykırıdır. İnfakın muhtaç kimselerin hakkı olmasının manası da budur. Bu nedenle infak borçlunun borcunu ödemesindeki mahcubiyeti ile icra edilmelidir.


  Bakara suresi 263. ayetinde “Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur” buyuran Yüce Allah muhtacın incitilmemesini istemektedir. Üstelik bir karşılık, teşekkür ve minnet beklentisini de infak edenin taşımaması gerektiğini vurgulamaktadır: Yine diğer bir ayette “Mallarını Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya, onların Allah katında has mükâfatları vardır. Onlar için korku yoktur, üzüntü de çekmeyeceklerdir.” (Bakara, 262.)
  Veren el olmanın üstünlüğü ancak veriş biçimi ve niyetteki düzgünlük ile sağlanacaktır. Malını gösteriş için harcayan, başa kakmak ve incitmek amacıyla infak edenin hayırları boşa çıkacaktır.


  Karşılığını Allah’tan bekleyerek, muhatabını minnet altına almadan ve gösterişten kaçınarak mümkün olduğu kadar ifşa etmeden infak edilmelidir.

  “Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da kefaret olur. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Bakara, 2/271.) Ayet-i kerimesinde istenen bu gizlilik, zekat alan ile veren arasında, zekat veren ile toplum arasında oluşacak olumsuz karşılık beklentisi, mahcubiyet, riya ve gösteriş duygularını ortadan kaldıracaktır. Öte yandan Allah Resülü’nün “Sağ elinin verdiğini, sol elinin bilmeyeceği” peygamberlik ilkesi de bu amaca yöneliktir.

  İnfakta olmazsa olmaz bir başka dikkat edilecek önemli konu da kişinin gönül hoşluğu ile sevdiğinden vermesidir. Şeytanın fakirlik korkusu ile korkuttuğu cimrilikten arınarak istekle ve sevgiyle infak etmesidir. Verilecek olanı doğru miktarda vermek, mali yardımda sevdiğinden esasına uyarak infak etmek önemlidir.