Allah Teala’ya Nasıl İnanmalıyız?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Allah Teala’ya Nasıl İnanmalıyız?

Allaha-Nasıl-İnanmalıyız.

Yüce Allah’a şöyle inanmalıyız:

Allah (cc) vardır ve birdir, O’dan başka ilah yoktur. Varlığının başlangıcı ve sonu yoktur. O, her zaman vardı, sonsuza kadar da var olacaktır. Varlığı kendindendir, O’nu kimse yaratmamıştır. Allah sonradan yaratılanların hiçbirine benzemez. O’nun eşi ve benzeri yoktur ve hiçbir şeye muhtaç değildir. Her şey O’na muhtaçtır.Allah Teala'ya Nasıl İnanmalıyız

Allah (cc) diridir, her şeyi bilen, işiten ve görendir. Allah irade sahibidir, diler ve dilediğini yapar. O’nun kudreti sonsuzdur, her şeye gücü yeter.
    Allah (cc) yaratıcıdır, dilediğini yoktan var eder, dilediğini de yok eder. Evrende ne varsa hepsini O yaratmıştır.
    Allah (cc) harflere ve sese gerek olmadan konuşur. O’nun konuşması bizim konuşmamıza benzemez. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Allah’ın sözüdür.
    Yalnız O’na ibadet ederiz, yalnız O’ndan yardım dileriz. Bizi doğru yola ulaştıran, rızkımızı veren ve sayılmayacak kadar nimetler bahşeden, bize hayat veren, bizi yaşatan, öldürecek ve tekrar diriltecek olan da O’dur.

Yüce Allah’a böyle inandığımızda kalbimiz O’nun sevgisiyle dolar. Allah Teala’nın en sevgili kulu oluruz. Böylece kalbimizi ve aklımızı her türlü kötü düşüncelerden temizlemiş oluruz.

Allah Teala'ya Nasıl İnanmalıyızAllah’a inanıyorum diyen bir kimsenin, kitaplara ve peygamberlere de iman etmesi ve ibadetlerini yapması, haramlardan kaçması gerekir. İmanın altı şartından birine bile inanmayan iman sahibi olamaz.
    Allah Teala’nın bütün kamil sıfatlara sahip olduğuna ve tüm noksan sıfatlardan beri olduğuna inanmalıyız.
    Allah Teala’nın var olduğuna, kadim olduğuna, baki olduğuna, yaratılanlara benzemediğine, kendi zatıyla kaim olduğuna, bir olduğuna, diri olduğuna, alim olduğuna, kadir olduğuna, iradesi olduğuna, işittiğine, gördüğüne ve konuştuğuna inanmalıyız. Kısacası Allah Teala diridir, alimdir, kadirdir, irade sahibidir, işitendir, görendir ve konuşandır.

Allah Teala'ya Nasıl İnanmalıyızAllah Teala’nın var olduğuna, varlığının zatı ile olduğuna yani herhangi bir şeyin vasıtasıyla olmadığına ve onun varlığının vacip olduğuna yani yok olmasının mümkün olmadığına inanmalıyız.

Allah Teala’nın ne zatında ne sıfatlarında ne de fiillerinde hiçbir şeye benzemediğine inanmalıyız.

Allah Teala’nın kadim olduğuna yani her şeyden önce var olduğuna, hiçbir zaman yok olmadığına ve onun varlığının bir başlangıcı olmadığına inanmalıyız.

Allah Teala’nın baki olduğuna, yani sonsuza değin kalıcı olduğuna, asla zail olmayacağına ve hiçbir zaman yok olmayacağına inanmalıyız.