Allah sevgisi nedir nasıl olmalıdır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Allah sevgisi ne demektir?

  Allah sevgisinin iki boyutu vardır. Biri Allah’ı sevmek, diğeri Allah’ın insanları sevmesidir. İnsanların, en çok Allah’ı sevmeleri gerekir. Çünkü insanı yaratan, yaşatan ve rızık veren O’dur. Allah’ı sevmek, O’na iman etmenin gereğidir (Buhari, İman, 1). Kur’an’da iman eden kimselerin en çok Allah’ı sevdikleri bildirilmiştir (Bakara, 2/165).

  Allah’ı sevmek; O’nun sevap, nimet, rıza, hoşnutluk ve yakınlığını arzu etmektir.

  Bir insanın Allah’ı seviyor olabilmesi için iman etmesi, salih ameller işlemesi, Allah yolunda çalışması, İslam’ı yaşama konusunda hiçbir kınayıcının kınamasından korkmaması, mü’minlere karşı mütevazi olması (Maide, 5/54), son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.)’e uyması (Al-i İmran, 3/31) gönlü, zihni ve dili ile daima Allah’ı anması, Allah’dan gelene razı olması, Allah için sevmesi, Allah için kızması (Ebu Davud, Sünnet, 16) ve Allah’ın rızasını her şeyin üstünde tutması gerekir. Kur’an’da, Allah’ın muhsinleri (Bakara, 2/195), muttakileri (Al-i İmran, 3/76) söz, fiil ve davranışlarında adil olanları (Maide, 5/42), sabırlı olanları (Al-i İmran, 3/146) Allah’a güvenenleri (Al-i İmran, 3/159), çok temiz olanları (Tevbe, 9/108) tevbekarları (Bakara, 2/222), Allah yolunda çalışanları (Saf, 61/4) ve Hz. Muhammed (s.a.s.)’e uyanları (Al-i İmran, 3/31) sevdiği bildirilmiştir. Anlaşılan o ki; Allah, iman edip Kur’an ve sünnete uyanları sevmektedir. Allah’ın güzel isimlerinden biri veduddur (Hud, 11/90). Vedud, çok seven demektir. Allah’ın bir insanı sevmesi; O’nun inanç, söz, fiil ve davranışlarından razı olması ve amellerine sevap vermesi demektir.

  “Allah her işte yumuşak davranışlı olmayı sever.” (Müslim, Selam, 15) “Allah kulunun helal rızık elde etmek için çalışarak yorulmasını sever.” (Münavi, Feyzü’l-Kadir, II/193) “Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasını sever.” (Münavi, Feyzü’l-Kadir, II, 286-287), “Allah affedicidir, affetmeyi sever.” (Tirmizi, Daavat, 85) gibi birçok sözünde Peygamberimiz (s.a.s.) Allah’ın sevdiği insanları ve davranışları bildirmiştir.