Allah Razı Olsun Anlamı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Allah'ın razı olması ne demektir

Allah'ın razı olması : yani rıza göstermesi, yapılan işleri uygun bulması dileğidir. kısacası "Allah yaptıklarını uygun bulsun, olumlu karşılasın" duasıdır. evet öyledir ama tam da öyle değildir.

birinden bir iyilik gördüğümüzde, biri bizi sevindirdiğinde söyleriz, "Allah razı olsun" deyiveririz. peki, bizi sevindiren, bize "allah razı olsun" dedirten o şey, allah'ın haram ettiği, razı olmayacağı bir şey ise ? sıkıntı burada ortaya çıkıyor.

bu hususu bir hocaefendiye sorduğumda bana, allah razı olsun'un aslında "Allah razı olacağı hal ve hareketler ihsan etsin"olduğunu, lafzının zamanla kısaldığını ama manaolarak aynı olduğunu söylemiş, "Allah razı olsun" derken kastedilenin bu olduğunu, aslında buna niyet etmek gerektiğini belirtmişti.

iki arkadaş arasında şöyle bir konuşmaya tanık olmuştum ki, "Allah razı olacağı hal ve hareketler ihsan etsin" niyeti ile söylenen bir "Allah razı olsun" lafzının en büyük duaolduğunu o konuşma sonunda kavradım :

1) iyi akşamlar hocam
    2) iyi akşamlar, duaet bize...
    3) Allah razı olsun hocam..
    4) ulan dua et dedik, sen de dalga geçiyorsun bizimle ha..

yahocam, müslüman'ın en büyük gayesi Allah rızasını kazanmak değil mi ? ben de diyorum ki Allah razı olsun, bundan büyük, bundan güzel, bundan manalı daha hangi duayı edeyim