Soru Allah nur mudur?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 3 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Allah (cc) nurdan mıdır?

  "Allah Azze ve celle, göklerin ve yerin Nur’udur. O’nun nurunun misali, içinde lamba bulunan bir kandillik gibidir. O lamba bir cam içindedir. O cam da, sanki inciden bir yıldızdır; bu lamba, ne doğuya ne de batıya nisbeti olmayan mübarek bir ağaçtan, zeytin ağacından (çıkan yağdan) yakılır; onun yağı, nerede ise kendisine ateş değmese bile ışık verecek! Nur üstüne nurdur. Allah Azzeve celle, dilediği kimseyi nuruna hidayet eder. İşte Cenab-ı Allah, insanlara böyle misaller getirir. Çünki Allah Allah azze ve celle, herşeyi hakkıyla bilendir." (Nur, 35)

  Allah Azze ve celle'nin 99 esma'ül hüsnasından birisi de "Nur" ismidir. Cenab-ı Allah nurundan tüm mahlukatı yaratmıştır.

  Allah Azze ve celle'nin muhakkak benzersiz bir nuru vardır. Ancak yarattığı mahlukata asla benzemediği için

  Allah Azze ve celle nurdandır demek doğru olmaz. Nitekim melekler nurdan yaratılmış mahluklardır. İnsan aklı Cenab-ı Hakk'ın zatını tasavvur edemez.


  Allah Azze ve celle kainattaki hiçbir mahluka benzemediği için insan aklı dünyada O’nun (cc) zatını anlamaktan acizdir

  Bir masa onu yapan marangoza benzemediği gibi

  Allah Azze ve celle'nin de yarattıklarına benzemez. Maddeden mücerrettir. Dolayısıyla yer edinme, zamana mahkum olma, büyüme, gelişme, bütünleşme veya parçalanmadan uzaktır. Başlangıcı ve sonu yoktur. İnsana, hiç görmediği bir şey anlatıldığı zaman o kişi anlatana “Yani nasıl, neye benziyor?” gibi sorular yönelterek, anlatılan şeyin mahiyeti hakkında ipuçları elde etmeye çalışır.

  Bunlar gösteriyor ki, insanların eşyayı tanıyabilmesinin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi, bilmediği ve görmediği bir şeyi benzerlerinden hareketle tanımaya çalışmak; diğeri ise zıddından hareket etmek suretiyle anlamaya çalışmaktır. İşte bunun içindir ki insanların

  Allah Azze ve celle'nin vücudunu tam manasıyla kavrayabilmesi mümkün değildir. Çünkü O’nun benzeri ve zıddı yoktur.