Allah Niçin Vahiy Göndermiştir Kısaca

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Vahiy sözlükte; gizli konuşma, gizli ve süratli olarak bildirme, gönderme, işaret anlamlara gelmektedir.

  Vahiy Allah'u Teala'nın insanlar için gerekli gördüğü bilgileri Peygamberlerine iletme yoludur. Aynı zamanda, iletilen bu bilgilere de vahiy denilmektedir. Kur'an-ı Keri'de vahiy konusuyla ilgili olarak şöyle denmiştir:
  ( Allah , insanlara ancak vahiy yoluyla yahut perde arkasından konuşur veya bir elçi gönderip, izniyle ona dilediğini vahyeder) [Şura,42/51]

  - Vahiy , insan tekinin ve toplulukların sözleri, davranışları hatta niyetleri hakkında değer yargısında bulunur; Allah nezinde onların iyi veya kötü, doğru veya yanlış olduğunu söyler.

  - Vahiy , Allah'ın varlığı, alemin yaratılışı, ölümden sonraki hayat ve ruhani varlıklar hakkında bilgi verir.

  -İnsanların algı gücünü aşan bu kabil konular, vahiy sayesinde daha iyi anlaşılabilir. Böylece insan, hakikatin gözlemlenenden çok daha ileri olduğunu anlar ve hayatın ilahi ilahi iradeye uygun olan gerçek anlam ve amacına ulaşma yolunda ilerler.

  -İnsanın dünyadan başka bir de ahiret hayatı vardır. Ahiret hayatında nelerin olacağı ve burada insanın dünyadaki kazanımlarına göre karşılaşacağı durumlarla ilgili bilgileri insanın aklıyla elde etmesi mümkün değildir.

  -Ölüm sonrası yeniden diriliş, kıyamet günü, hesap, cennet, cehennem vb. gibi konularda bilgilerimizin kaynağı vahiydir .

  -Dünya hayatında vahiy yoluyla bilgilendirilen insan, buna uygun davranışlarıyla dünyasını güzelleştirdiği gibi, aynı zamanda sonsuz hayat olan ahiret mutluluğunu da kazanabilir