Allah korkusu ile ilgili hikayeler

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Adile tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Dini hikayeler Allah korkusu
  Allah korkusu hakkında hikayeler
  İsrailoğulları arasında bir fasık vardı. Fasıklıktan bir türlü vazgeçemiyordu, günün birinde beldesinin halkı ondan iyice bıktı. Koyuldu kötü yoldan onu vazgeçirmekten ümitler kesilince ondan kurtulmak için Allah'a yalvardılar. Allah (c.c) Hz. Musa'ya (a.s) vah yetti ki" İsrailoğulları arasında fasık bir delikanlı var, onu beldelerinden sür ki, onun kötülüğü yüzünden üzerlerine ateşten çıkarak bir köye sığındı.

  Bunun üzerine Allah'dan o köyden de onu kovmasın. "Hz. Musa da o beldeye vararak delikanlıyı sürdü. Delikanlı beldesinden çıkarak bir köye sığındı. Bunun üzerine Allah'dan o köyden de onu kovama emrini alan Hz. Musa, delikanlıyı yeni yurdundan da çıkardı. İkinci sefer sürgüne çıkan delikanlı bu defa insansın, bitkisiz, vahşi hayvansız ve kuş uçmaz bir mağaraya sığındı. Bu ıpıssız mağarada yalnız kendisi ile baş başa kalan delikanlı çok geçmeden hastalandı, yanında bakacak hiç kimsesi yoktu.

  Toprağın üzerine yığıldı başını da yere koydu. Bu acıklı durumda dudaklarından şöyle mırıldandı, " Annem başucumda olsaydı, halime acır ve zilletime ağlardı. Babam yanımda olsa yardımıma koşar başımın çaresine bakardı.
  Karım burada olsa ayrılığımızın acısına ağlardı… Çocuklarım yanımda olsalar, cenazemin arkasından gözyaşı döker ve " Allahımız! Garip, zavallı günahkar, beldesinden yabancı bir köye sürülmüş, orada da barındırılmayacak ıssız bir mağaraya koyulmuş ve ıssız mağarada da dünyadan ayrılarak ümitsiz bir ahiret yolculuğuna çıkmak üzere olanı babamızı sen af eyle" diye dua ederlerdi .Allah'ım beni ana- babamdan, evladımdan, karımdan ayrı düşürdün, fakat rahmetinden mahrum etme. Onların acısı ile kalbimi yaktın, fakat günahıma karşılık beni ateşinde yakma. Delikanlının bu acıklı yalvarmaları üzerine Allah, delikanlıya anası ve karısı kılığında birer ruhi, çocuklarının kılığına girmiş genç melekler ve babası kılığında da bir melek gönderdi. Gelen huri ve melekler yanı başına oturarak üzerine ağladılar. Delikanlı da " işte ana- babam, karım ve çocuklarım, sonunda bana gelmişler" diyerek ölçüsüz bir evince boğuldu, gönlü feraha kavuşarak günahtan arınmış ve affa uğramış bir halde Allah'ın rahmetine kavuştu.

  Bunun üzerine Allah (c.c) Hz Musa'ya (a.s) bildirdi ki" filan yerdeki falan kuytu mağaraya git, orada velilerimden bir veli öldü, yanına var, ona karşı yapılacak görevleri bizzat yürüterek ölçüsünü defnet. " Allah'ın bu talimatına uyan Hz. Musa (a.s ) kuytu mağaraya varınca Allah'ın emri ile önce kendi beldesinden ve sonra sürgün olarak yaşandığı köyden kovduğu delikanlının ölüsü ile karşı karşıya olduğunu ve cenazesinin çev5resini melekler ile hurilerin tutuğunu görür. O zaman Hz. Musa (a.s) Allah'a " Allah'ım! Bu ölü senin emrin uyarınca beldesinden ve sürgün yerinden kovduğum delikanlı değil mi" diye sorar. Ulu Allah Hz. Musa'ya cevap verir, evet ya Musa, fakat sonra ben onu rahmetimin şemsiyesi altına alarak affettim.
  Çünkü toprak üzerinde uzanmış, yatarken bana yakardı, ana bana, eş ve çocuk hasretine katlandı.
  Ona son nefesinde anası ve eşi kılığına birer ruhi, babası ve çocukları kılığında melekler gönderdim. Bilirsin ki, bir garip öldüğü zaman yer ve gök ehlinin hepsi onun için yas tutarlar. Ben merhametlilerin en merhametlisi iken ona nasıl acımazdım. " Garip bir kimse komaya girdiği zaman Allah meleklerine buyurur ki "ey meleklerim! Bu adam gariptir, yolcudur, çoluk- çocuğundan, eşinden, ana- babasından ayrı düştü. Ölünce arkasından ağlayacak, yasını tutacak bir kimsesi yoktur."Arkasından Allah, meleklerden birini babası kılığına, bir başkasını, çocuğu kılığına, bir diğerini yakın akrabasından birsi kılığına koyar. Bunlar son nefesinde yanına varırlar. Garip hasta gözlerini açar, ana- babasını, eşini görür, yüreği rahatlar, ruhunu huzur ve sevinç içinde teslim eder.

  Daha sonra cenazesi yola çıkarıldığı zaman, melekler onu uğurlar ve mezarı başında kıyamet gününe kadar dua ederler. Cenabı hak meleklerin dua ettiği kullar zümresine bizleri de ilhak eylesin…