Allah ile iletişim kurmada ibadetlerin rolü nedir

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  İbadetler insanı allah'a yaklaştırır

  İnsanın, Yüce Allah insanlar için koyduğu ölçülere uyması, O'unla ilişkisini güçlendirir.
  Allah(c.c)'a yönelen, Onun ölçülerini hayatında uygulamaya çalışan kul, bu tutumuyla Yüce Allah ile arasındaki bağı güçlendirmiş olur. İbadetler bu bağın somut göstergelerindendir. Mesela günde beş vakit namaz kılan bir müğlüman, her bir namazla Yüce Allah ile bağlarını daha güçlendirir. Allah'ın huzuruna duran bir insan, Rabbini hatırladığını onu unutmadığını ortaya koymuş olur. Allah için malın bir kısmını zekat olarak fakire veren bir insa, Allahın bu alandaki emrini yerine getirerek O'unla bağını daha da sağlamlaştırır. Oruç ve diğer ibadetlerde de durum böyledir.

  İbadet yaparken, Yüce Allah'a O'nu görüyormuş gibi ibadet etmek, kulun O'nunla arasındaki iletişimin gücünü gösterir. Yüce Allah bir kulunun kendisinin yaklaştığını, samimiyetinielbette karşılıksız bırakmaz.
  Kendisi ile ilişkisini güçlendirmek ve iletişim kurmak için çabalayanın bu çabasını boşa çıkarmaz . Kendisi ile ilişkisini güçlendirmek isteyene karşı maddi ve manevi nimetlerini onun iyiliğine olacak şekilde daha fazla açar.

  İbadet aynı zamanda şükürdür. Şükür Yüce Allah ile ilişkiyi güçlendirmenin en önemli araçlardan biri olup ibadet de verilen nimetlerden dolayı nimetleri verene teşekkür ve minnettarlık ifadesidir. Bu bakımdan şükür insanın Allah'a ilişkisinde en önemli iletişim araçlardan biridir.
   
  emel karaca bunu beğendi.