Allah Dostları Kimlerdir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kimler Allah Dostudur

  Tarikat yol ve usul manasındadır Târikat bir din ve? mezhep değil, dini algılama ve yaşama şeklidir. İnsanı terbiye için kurulmuştur ve Tarikatlar terbiye için tercih ettikleri usullere ve de zîkirlere göre farklı isîmlerle anılmışlardır. Tâsavvufun kaynağı, doğunun felsefesi, batının batıl dinleri değil, Kur'ân-ı Kerim ve sünnettir bütün manevi terbiye yollarına kısaca "tasavvuf" denmektedir.

  Mürşit müridine Cenneti taksim etmez Cenneti tarif etmektedir. Fakihler nasıl fıkıh alanında içtihat yapma velayetine sahipse kâmili mürşitlerde ahlak ve terbiye alanında içtihat etme, yeni usuller belirleme yetkisine sahiptir.

  Herkes kendi istiddadı ya da elindeki kovasının büyüklüğü ölçüsünde ondan istifade edebilir.

  "Sizden hiçbir ücret istemeyen kişilere tâbi olun. Onlar doğru yolda olan, sizin, doğru, hak yola girmenizi isteyen bir cemaattir."[Yasin,21]

  Cüneyd-i Bağdadi (k.s) şöyle der:
  "Bir kimsenin havada uçtuğunu görseniz dahi o kimsenin Allah Azze ve celle'nin emir ve yasaklaına tam olarak uyduğunu görmedikçe ona tabi olmayın. Şayet Yüce Allah'ın bütün emirlerini yerine getirdiğini ve yasaklarından da kaçındığını görürseniz o kimseye inanın ve uyun. Aksini gördüğünüzde ise o kimsedan uzak durun." [İmam Şa'tani, Tenbihü'l Muğterrin]

  İmam Şa'rani (k.s) şöyle der: "Bir bürid, Allah Azze ve celle katında seçkin biri olmadıkça kamil bir üstad ile buluşamaz . Şayet o Yüce Allah katında seç kin biri olmasaydı, Allah Azze ve celle onun huzuruna ulaştıracak o kamil zatla buluşturmazdı. Ey mürid! Mürşidine teslim olki, selamette olasınve bolca manevi menfaat elde edesin." (El-Envaru'l Kudsiyye)