Biyografi Ali Ramıteni Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Ali Ramıteni Özet Hayatı

  Ali Ramiteni Buhara yakınlarındaki Ramiten kasabasında doğdu.Ali Ramiteninin Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 1328 (H.728) senesinde Harezm şehrinde vefat etti.

  Ali Ramiten'de küçük yaştan itibaren ilim tahsiline başladı. Zihin ve zekasının parlaklığı, kavrayış kabiliyetinin yüksekliği için kısa zamanda ilim yolunda yükseldi. Sonunda herkese bilgi saçan, yol gösteren, kalbinden nur vede hikmet kaynakları fışkıran hazret-i Şeyh Mahmüd-i İncirfagnevi'ye kavuştu. Ali Ramiteni, ondan manevi bakımından çok üstün makamlar elde etti. Ardı arkası gelmeyen vilayet, evliyalık derecelerine kavuştu. Manevi ve maddi ilimlerde kemal buldu. Öyle ki, şaşırmışların sığınağı, doğru yoldan ayrılanların rehberi, hakka davet edenlerin büyüklerinden oldu.
  Hace Mahmûd-ı İncirfagnevi Hazretleri, vefatı yaklaşınca, hilafeti Ali Ramiteni Hazretleri'ne verdi ayrıca bütün talebelerini ona ısmarlayıp, emanet etti.
  Ali Ramiteni Hazretleri Pir-i Nessac ve Azizan isimleri ile nam bulmuştur. Kendisi ibadet ve derslerden sonra boş zamanlarda helal lokma kazanmak için dokumacılık yapardı. Bu sebeple kendisine dokumacıların şeyhi manasına Pir-i Nessac derlerdi.
  Ali Ramiteni Hazretleri'ne,Azizan" denmesinin sebebi ise şöyle anlatılır: Bir zaman Ali Ramiteni'nin evinde 2 -3 gün yiyecek bir şey bulunmadı. Evdekiler açlık nedeniyle çok üzülüyorlardı. Gelen misafire de evde ikram edecek bir şey yoktu. O sırada Ali Ramiteni Hazretleri'nin talebelerinden yiyecek satan bir genç, pirinç doldurulmuş bir horoz hediye getirdi. "Bu yemeği, sizin vede yakınlarınız için hazırladım. Eğer hediyemizi kabul buyurursanız, bizi memnun edersiniz." diyerek yalvardı. Bu nazik anda gelen yemekten son derece hoşnud olup, o talebesine iltifatlarda bulundu. Bu yemeği, misafirine ikram ederek ağırladı.