Biyografi Alevi Bin Ali hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Alevi Bin Ali Hayatı Özeti

  Ahmet bin Muhammed bin Ali bin Cuhdeb bin Muhammed bin Abdullah bin Alevi’dir. Ahmed Bin Alevi Yemen’de doğdu. Ahmed Bin Alevinin Doğum tarihi kesin olarak belli değildir.
  Ahmed Bin Alevi 1565 [H.973]’te Yemen’in Terim şehrinde vefat etti. Kabri Zenbil kabristanında olup, ziyaret edilmektedir.

  Ahmed bin Alevi küçük yaşta ilim öğrenmeye başladı. Kadı Ahmed Şerif, Abdullah bin Abdurrahman, Şeyh Abdurrahman bin Ali gibi zatlardan tasavvuf, fıkıh, hadis ilimlerini öğrendi.
  Tasavvuf ilminde ileri derecelere kavuştu.

  Ahmed Bin Alevi Kamil bir zat idi.Ahmed Bin Alevi çok kerametleri görüldü.Ahmed Bin Alevi Zahid, dünyaya düşkün olmayıp, aza kanaat ederdi.
  Derslerinde ibareleri gayet açık, net ve tane tane olurdu. Derslerinde ve sohbetlerinde tasavvuf büyüklerinden nakiller yapardı. Peygamber Efendimizin sünnet-i seniyyesine uymakta gayretli idi.
  Ekseriyetle sükut üzereydi.

  Cenab-ı Allah'ın büyüklüğünü, verdiği nimetleri düşünür, susardı.Ahmed Bin Alevi Zaruret olmadan konuşmazdı. Geceleri çok ibadet ederdi.
  Ahmed bin Alevi, az yer az içerdi. Gıdası çoğunlukla sütten ibaretti. Bazan birkaç gün yalnız bir hurma kafi gelirdi. Helal lokma yemeye çok dikkat ederdi.

  Ahmed bin Alevi, çok defa Hızır aleyhisselam ile görüşürdü. Bir gün talebesi Muhdar gelip, kendisiyle Hızır [a.s]'ı görüştürmesini istedi. O da; "Yavrum, sen onunla karşılaşacaksın. Fakat görüşemeyeceksin." buyurdu. O talebe, Mi'caz adlı meşhur bir dağa gitti, orada Hızır [a.s]'e seslenip; "Ey Muhdar! Senin ihtiyacını hocan Ahmed bin Alevi giderir. Benden ona selam götür." dedi. Talebe; "Ne olur durun, sizinle görüşmek istiyorum." dedi. Hızır[a.s]' da; "Hocan sana görüşemeyeceğini söylemişti!" buyurdu ve kayboldu.