Alçak Gönüllü ve Dengeli Ol

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Asla birini affettiğin için pişman olma ve sakın birini cezalandırdığın için memnun olup sevinme. Öfkeni her vakit muhafaza et, sinirlerine hakim ol ve badirelere atılma, "hakimiyet bendedir hükmederim itaat ederler" deme.
  Zira böyle bir davranış kalbi bozar, dini zayıflatır, fesada uğratır. Eğer yetkilerinden dolayı içinde ufak da olsa bir ki bir meydana gelirse derhal Allah Azze ve celle’nin yüce kudretiyle hükmettiği kainata bir bak. Allah’u Teala muazzam ve muhteşem bir şekilde nelere kadirken senin kendini idare edecek kadar bile kuvvete sahip olmadığının farkınavar. Böyle düşünmek, tepelerde gezinen bakışlarını yere indirir, heyecanını alır ve seni terk eden aklını tekrar başın getirir. Asla Allah Azze ve celle ile yarışma ya kalkma, azamet ve de hakimiyette kendini O’nun la kıyaslama. Yerleri ve gökleri yaratan Allah Azze ve celle bütün zorbaları rezil eder ve kibirleri iyice alçaltır.

  “Zâman iki günden ibarettir ve bu günlerden biri lehinedîr, diğeri ise aleyhinedir. Lehine olan günde övünme ve aleyhine olan günde sızlânmâ.” Hz. Ali [radıyallahu anh]

  Adaletli Ol
  İster kendinle ilgili, ister yakınlarına ilgili, ister halktan sevdiğin,kayırdığın kimselerle ilgili bir mesele olsun asla Allah'a ve kullarına karşı adaletten ayrılma. Eğer böyle yapmaz isen zulmetmiş olursun. Kullarına zumedenlerin karşısında mazlumların koruyucusu ise Allah'tır. Allah'u Teala birinden davacı olursa, o kişinin kendini savunacağı bütün deliller çürür ve böyle biri, ölene veya tövbe edene kadar yüce Allah ile savaş halinde kalır. Dünya üzerinde Allah'ın rahmetini kaldıracak ve azbını çekecek, zulmetmek, kadar hızlı birşey yoktur. Zira Cenab-ı Hak, zulümle inleyenlerin sesini duyar ve dezalimlerin üzerindense gözünü hiç ayırmaz.
  "Toplum adaletle düzelir." Hz. Ali [radıyallahu anh]