Alay Etmekle İlgili Hadis

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Alay Etmekle İle İlgili Hadis'i Şerifler

  İslamda adak vardır. Yüce Allah’ın adağa ihtiyacı yok. Ama bizim Allah' ın yardımına ihtiycımız var Allah’ın namaza, oruca da ihtiyacı yoktur diyerek bu ibadetleri kaldırmak mı gerekir?

  Fakire verdiğiniz sadakaları ve yaptığınız adakları, Allahü teala biliyor ve Hac suresinin 29. ayetinde mealen, Adaklarını yerine getirsinler buyuruldu. İnsan suresinin 7. ayetinde, Onlar adadıklarını yerine getirirler buyurularak iyiler övülmektedir. Bekara suresinin ( 270.Ayetinde)

  İnsanlarla alay edenleri, onların suçlarını araştırıp yayanları, iyi kimselere suç isnad eden koğucuları Yüce Allah köpek suretinde haşredecektir." (Tergib ve Terhib, c.5/391)

  Haris oğlu Ala (r.a.) Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet etti:"İnsanlarla alay edenleri, onların suçlarını araştırıp yayanları, iyi kimselere suç isnad eden koğucuları Yüce Allah köpek suretinde haşredecektir." (Tergib ve Terhib, c.5/391)

  Ebu Hureyre (r.a.) Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Eğer bir kimsenin -amellerini küçümseyerek/alay ederek- 'insanlar helak oldu' dediğini işitirseniz, işte o -kendisini beğendiği için- daha kötü bir şekilde helak olmuştur."

  Söz verdiğiniz zaman sözünüzde durun. Hükmettiğiniz zaman adaletle hükmedin. Soy sopla övünmeyin. Birbirinize lakap takmayın. Birbirinizle alay etmeyin. Birbirinize buğz etmeyin. Zayıfa, mazluma, borçluya, Allah yolunda cihad edene, yolda kalmışa, dilenciye, köleye yardımcı olun. Dullara, yetimlere acıyın.
  (Hz. Ali r.a.)
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2013