Alak suresinin 1-5 ayetinin Fazileti nelerdir?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 8 Temmuz 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Alak suresinin 1-5 ayetleri ne zaman nerede nazil oldu

  Peygamberimize inen ilk ayet


  Hz. Muhammed (s.a.v) arada dinlenmek,inzivaya çekilmek için Hira dağındaki mağaraya giderdi. Bir gün yine dinlenmek üzere mağaraya gitti.

  Tarih 610 yılının Ramazan ayının 27. Günü. Mağarada dinlenen Resullah birden bir ışık gördü ve karşısına vayih meleği Cebrail (a.s) göründü. Ve " oku emrini söyledi. Ancak Peygamber Efendimiz okuma yazma bilmiyordu ve ben okuma bilmem diyerek karşılık verdi. Tekrardan Cebrail aleyhisselam oku dedi ve Peygamber Efendimiz tekrardan ben okuma bilmem dedi. Bu konuşma bir süre devam ettikten sonra Cebrail aleyhisselam ona Alak suresinin ilk beş ayeti kerimesini okumaya başladı.

  Oku,yaratan Rabbinin adıyla, *O, insanı bir kan pıhtısından yarattı, oku , Rabbin sonsuz kerem sahibidir, O Rabb ki yazmayı öğretti. İnsana bilmediğini de öğreten odur.

  Alak suresi 1-5


  Peygamber Efendimiz korku ve heyecanla Hira mağarasından alelacele çıkıp evine gitti , direk yatağına gitti ve biraz sakinleştikten sonra durumu Hz. Haticeye anlattı.

  Amcasının oğlu Varaka bin nevfele gidip durumu ona anlattı, Varaka incili ve tevrati okumuş olduğu için Resulullahın bu gördüğü durumu kendisine anlattıktan sonra ona kendisine Vahiy meleği Cebrail aleyhisselamın geldiğini ve kendisine Peygamber olduğunu müjdeledi.


  Alak suresinin bizlere anlatmak istediği şudur,


  Bizleri yaratan Yüce Allah'tır ve biz ondan doğduk,bize bir beden veren bizleri yoktan yaratan odur, onun sonsuz kudreti vardır, herşeyi bilen herşeye gücü yeten odur, insanoğlunun bilip bilmediğini,sonradan öğrendiği herşeyi Rabbimiz öğretmiştir.

  Peygamber Efendimiz kendisine gelen bu emirden sonra İslamiyet'e canı gönülden bağlandı, onun için uğraştı, onu yaymak için insanlara Rabbimizin emirlerini iletmek için önce tepki çekmemek amacıyla gizliden İslam'a davet etmeye başladı daha sonra İslamiyet'in büyük kitleler halinde yayılmasına çalıştı.