Soru Alak suresi hangi konulardan bahseder

Konusu 'Kur'an-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Alak suresi neden bahseder

  Alak suresi Hz. Peygamber'in (s.a.v), risalet göreviyle yükümlü tutulduğu günlerde aldığı ilk vahyi içermektedir. Surenin ilk beş ayeti, Hira Dağında inziva halinde iken, kendisine gelen Vahiy Meleği tarafından tebliğ edilmişti.

  Surenin ilk ayetleri, yaratıcının kudretini anlatır. İnsanı zayıf ve basit bir yumurta hücresinden, mükemmel bir suret inşa ederek yaratan Allah'ın kudretine işaret edilmektedir.

  Bunların yanı sır, insanın kendi acziyetini; yani ana rahmine düştüğü o ilk halini/meniyi unutarak "kendi kendine yetebileceğini düşünmemesini" doğuracağı sonuçlar vurgulanmaktadır. Hiçbir gücü bulunmayan ve nasıl bir varlık olacağına dair zerre miktarı müdahalesi söz konusu olmayan bir meni damlasının, Allah'ın izniyle "diğer yaratılmışların gıpta edeceği" bir varlık konumunda (insan) yaratıldıktan sonra "kendisini ihtiyaçtan münezzeh" görmeye kalkışması; azgınlığın tavan yaptığı bir sapma halidir kuşkusuz.

  Bu sure, insanın hem Rabbini tanıması ve kendi aciziyetini idrak etmesi bakımından etkileyici/çarpıcı örneklere yer veriyor hem de çok önemli uyarılarda bulunuyor."

  1- İnsan, basit ve zayıf bir döllenmiş yumurta hücresinden yaratılmıştır. Bu nedenle insanın kendi yaratılışındaki evreleri unutarak kendisini ihtiyaçtan münezzeh görmesi; onun Rabbine karşı azgınlık yapmasına ve nankör kesilmesine yol açar.

  2- İnsana bilme yeteneği ve öğrenme becerisini veren de Allah'tır, insan için gerekli olan bilgileri eşyanın tabiatına yerleştiren de. İnsana sorumluluklarını, doğru ve yanlışı bildiren de O'dur.

  Alak-suresi-hangi-konulardan-bahseder.