Akan Su Yosun Tutmaz Anlamı

Konusu 'Güzel Mesajlar' forumundadır ve Ali tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Ali

  Ali Süper Moderatör Süper Moderatör

  Akan Su Yosun Tutmaz Atasözünün Anlamı

  Uğraştığı işlerde çalışmaya devâm eden kişiler, bilgilerinden bir şey kaybetmez...

  Akan su yosun tutmaz kompozisyon

  Bu yazımızda akan su yosun tutmaz atasözü ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

  Çalışmak, çabalamak, toplumumuzda sürekli övülmüştür. Çalışkanlık, insanın karakteriyle ilgili bir özellik olsa da çalışan insanın hayatta sırtının yere gelmeyeceği öne sürülür. Çalışanın çalıştığının karşılığını öyle ya da böyle alacağına inanılır.

  İnsanlar hayatlarına devam edebilmek için maddi ve manevi çalışmak zorundadır. Tembel insanların hayatı her zaman zor olmuştur. Çalışıp, çabalayan insanlar da hayatın zorluklarına karşı her zaman daha iyi durumda olmuşlardır.

  Akan su yosun tutmaz derken, çalışan insanın tembelliğin kötülüklerine maruz kalmayacağı vurgulanır. İşleyen demir pas tutmaz, sözü de aynı minvaldedir. Akan su, sürekli hareket halinde olduğu için hareketsizlikten kaynaklanan bozulmalar yaşanmaz.

  Süreli çalışma ve çabalama halinde olan insan da tembelliğin getirdiği maddi ve manevi bozulmalardan etkilenmez. Tarım kültürünün yerleşik hale geldiği toplumlarda çalışmak ve çabalamak değerlidir.

  Çünkü kişi, başına gelen bütün zorlukları ancak kendi verdiği kararlarla aşabilir. Bunun için sürekli çabalama halinde olmak, zorlukları aşmak için önemli bir alışkanlık kazandırır. Akan suyun önünde ne durabilir ki zorluklar can yaksın?

  İnsanlar çalıştıklarının karşılığını muhakkak görür. Tembeller de çalışmadıkları için kötülüklere maruz kalır ve kötülüklere düçar olur. Çalışkan insan her zaman haklıdır. Çünkü sorumluluğunu yerine getirerek hareket etmiştir. Bu nedenle çalışmak ve çabalamak her zaman değerlidir ve tembellerin sonundan kurtulmaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Kasım 2018