Aile birliğinin korunmasında akraba ilişkilerinin önemi

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Aile birliğinin korunmasında akraba ilişkilerinin önemi

  Aile-birliğinin-korunmasında-akraba-ilişkilerinin-önemi.

  Aile, bütün toplumlarda o toplumun temel bir kurumu olarak göze çarpmakta ve bu kurumun sağlıklı işleyişi de toplumun diğer organlarının sağlıklı yaşaması adına önemli bir yapıtaşı oluşturmaktadır. Aile olmak bir bütünü tamamlamak, Kur’an’ın ifadesiyle eşlerin birbirine örtü olmaları demektir.
  Toplumun yapı taşını oluşturan ailede eşler arasında geçimsizliğin ortaya çıkması durumunda takınılması gereken Kur’ani tavrın ve Nebevi yaklaşımın tespiti son derece önemlidir. Çünkü o, muhabbetin, neşenin paylaşılarak değer kazandığı, en büyük nimetlerdendir. Ayet-i kerimelerde güçlü bir söz olarak tanımlanan nikah akdinin tabiatıyla bozulması da hoş görülmemektedir. Nikah akdinin bozulmasının yüce Allah’a “en sevimsiz” gelen meşru işlerden biri olması bu akdin önemi ve hiç şüphesiz boşanmanın ortaya çıkaracağı bireysel ve toplumsal sıkıntı, güçlükler ve olumsuzluklar nedeniyledir.

  Aile birliğinin korunmasında akraba ilişkilerinin önemiGünümüzde çekirdek aile haline gelmiş ve hızına erişemediğimiz renkli dünyanın yalnızlaştırdığı tecrübesiz çiftler, yaşadıkları en küçük problemde dahi gerekli rehberliği ve yönlendirmeyi göremediği için boşanma fikrini dillendirmeye başlamakta ve mahkeme yolunu tercih etmektedirler. Oysa tam da bu sırada öncelikle bu yeni ailenin en yakınlarının, onların sırlarına sahip çıkarak ve onların hayırlarını temenni ederek ıslah edici olmaları gerekmektedir. Aslında bu ihtiyaç sadece çekirdek aile değil geleneksel geniş aile için de söz konusudur.


  Eşler arasında ihtilafın çıktığı, dışardan bilinebilir bir hal aldığında, aileler ve yakın akrabalar, duruma seyirci kalmamalı, eşlerin birbirlerine, eşlere hoşlanmadıkları tarafları olabileceği gibi hoşlandıkları tarafların da olduğu hatırlatılmalı; üstelik durumu bu şekilde değerlendirdiklerinde Allah’ın nice hayırlar var edeceği vurgulanmalıdır. Hal böyle olunca öncelikle ve önemli olarak ailenin en yakınlarından olacak hakemlerin olması, yoksa bu konuda ehliyet sahibi diğer kişi ve kurumların devreye girmesi mümkün olacaktır. Böylece Kur’an-ı Kerim, aile içi anlaşmazlıkların ortaya çıktığı durumlarda, hemen boşanma yoluna gidilmeyip, eşler istediği takdirde erkek ve kadının ailelerinden seçilecek hakemlerle anlaşma yoluna gidilebileceğini göstermektedir. Bunun için aile için önemli bir çalışma alanı olan Aile ve Dini Rehberlik Büroları aileleri anlaşmazlıklarda önce sıla-i rahime yani akrabalara yönlendirmekte, sonra diğer taraflardan yardım almaları için bilgilendirmektedir. Şikak kelimesinin sözlük anlamlarından yola çıkarak karı-koca arasındaki çatlamanın, depremlerdeki çatlakların artçı sarsıntılarla yarılmaya neden olduğu gibi, eşlerin ihtilaflarının da yarığa dönüşmemesi, çiftlerin ayrılmaması, aralarında anlaşamamaları sebebiyle zıtlaşmaları ve birbirlerinden uzaklaşmış olmamaları, şiddetli geçimsizlik, çekilmezlik ve birbirleriyle oturup anlaşmaları imkansız hâle gelmeleri sebebiyle biri bir köşede, diğeri ayrı bir köşede kalmamaları, yuvalarının dağılmasıyla diğer fertleri de içine alan ailenin parçalanmaması için hakemlik kurumuna ihtiyaç vardır.