Ahlaki yasaların toplum için önemi nedir

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Ahlakın topluma kazandırdıkları

  Toplumsal bir varlık olan insan yaşamak için sosyal çevreye ihtiyaç duyar insanın onuruna yakışan bir şekilde yaşamayı ve mutlu olması için sosyal çevrenin ahenk içinde olması gerekir elbette bu sosyal ahenk toplumu oluşturan bireylerin sorumluluklarının yaratılış hikmetinin farkında olmalarıyla fert ve toplumun yapısını bozacak davranışlardanda kaçınmalarıyla sağlanabilir . Zira toplumu bozuk yozlaştıracak kötü ve çirkinlerden kaçınan bireylerin oluşturacağı toplumlar ahenk içinde yaşar bu yüzden ahlak insanı kendisiyle olduğu gibi içinde yaşadığı toplumlada barışık hale getirmeyi amaç edilir.
  Hz. Muhammed böyle bir bireyi şöyle tanıtır:
  "Mümin , kendisi insanlarla kaynaşan ve insanlarında kendisi için kaynaşabileceği kimsedir. Ülfet kurmayan ve kendisi ile ülfet kurulmayan insandan hayır yoktur . (Ahmet, Müsnet II,400)
  Dinimizde islamı ahlak bakımından zinde bir toplum ister . İslamın ön gördüğü toplum iyilik ve güzellikleri göstermek kötülük ve çirkinliklere karşı çıkmak bakımından tüm insanlara örnek olacak bir toplumdur. Elbette bu model iyilik ve takva hususunda yardımlaşacak kendisi için istediğini başkası için istiyecek , kendisinden ziyade toplumun menfaatini gösterek gösterecek kötülükleri örtecek iyilikleri çağıracak kendisinde tüm ahlaki ve güzelliklerin tezahür edeceği eğitimli bireylerden ulaşacaktır .