Ağırlık Çalışmasının Kemiklere Yararı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Ağırlık Çalışmasının Kemiklere Yararı

  Spor yapanlar arasında ağırlık çalışmasının dikkat çekmesinin nedeni kas kitlesini desteklemesi ve kas kitlesinin, gücün ve kemik sağlığının artmasına yardımcı olmasıdır. Tüm egzersiz programlarında bulunması gereken aerobik egzersizlerinin kalp-damar sağlığını geliştirip kalori yakma işlevi çok yüksek olmasına rağmen, kas kitlesi, güç ve kemik sağlığı üzerinde etkisi çok zayıftır. Ağırlık Çalışması, metabolizma hızını yüzde 15’e kadar yükselttiğinden, kilo kaybının yanı sıra uzun süreli kilo korumaya da inanılmaz derecede yardımı olur. Aerobik egzersizleri ancak egzersiz yapıldığı sürece yağ yakar ama ağırlık çalışması egzersizden saatler sonra bile yağ yakmayı sürdürür. Ayrıca kemik kitlesini artırarak, özellikle kadınlarda osteoporoz denilen kemik yoğunluğu kaybı riskini de azaltır. Ağırlık kaldırırken kullandığınız kastlar, kemiklerinize baskı yaparak güçlenmeye zorlar. Yeni yapılan bir çalışma kemik yoğunluğunun azalmasının, damar Sertliğinden ölümlerin erken işareti olarak kolesterol düzeyinden daha önemli olduğunu ortaya çıkardı. Başka yararları da vardır. Son derece etkili bir antidepresan ilaç gibidir ve hatta uyku kalitesini bile geliştirir.

  Ağırlık çalışması dambıl gibi serbest ağırlıklarla yapılacağı gibi spor salonlarındaki bedenin çeşitli bölgelerini daha denetimli çalıştıran ağırlık makineleriyle de yapılabilir. Haftada iki ya da üç kez, otuzar dakika çalışılmalıdır. Her gün ağırlık çalışması yapmayın. Bir gün arayla çalıştırmak kaslarınıza kendini toparlama süresi tanır; iki gün arka arkaya aynı kasları Çalıştırmayın.

  Ne kadar fazla kasınız varsa, gün boyunca yürürken, temizlik yaparken ya da uyurken o kadar fazla kalori yakarsınız. Bunun nedeni kasların ve metabolizma açısından aktif oluşudur. Buna karşılık depolanmış yağlar daha az aktiftir, çok az enerji harcar ve çok az kalori yakar. Kaşlar eşittir su kazanımı. Yağlar eşittir su kaybı.

  Ağırlık-Çalışmasının-Kemiklere-Yararı-1-300x200.