Adetli veya lohusa kadının dinen yapamayacağı şeyler nelerdir

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Kadınların özel hallerinde dinen yapamayacağı şeyler nelerdir?

  Kadınlara ait özel haller üç çeşittir bunlar; Hayız yani adet hali, nifas diğer bir söyleyişle lohusalık ve İstihaze'dir. İşte bayanların özel hallerinde dinen yapmaları yasak olan hususlar, adet, nifas ve istihaze hakkında kısa bilgiler.

  Hayız, adet hali: Bayanlar ergenlik çağına geldiklerinde hayız görmeye başlar ve hayız, buluğ yani ergenlik çağına giren sağlıklı bir kadının rahminden düzenli zamanlarda belirli sürelerle gelen kan demektir.

  Nifas, lohusalık: Doğum yaptıktan sonra kadının rahminden gelen kandır Nifas, demek doğum yapan kadının rahminden gelmekte olan kanamaya denmektedir. Bu duruma lohusalık hali, bu durumdaki kadına da lohusa denir.

  İstihaze: Bir damardan çıkıp tenasül organından gelen kandır ve istihaza, yani bayanların görmüş oldukları adet ve lohusalık kanaması haricinde, rahim içi damarlardan bir hastalık veya yapısal bozukluk nedeniyle oluşmakta olan kanamadır.

  Kadınların Özel Hallerinde Yapamayacakları Şeyler

  Namaz kılmak, oruç tutmak, Kur'anı Kerim okumak, Kur'ana dokunmak, Kabeyi tavaf etmek, mescide girmek, itikafa girmek ve cinsi münasebette bulunmaktır.