Soru Adetli iken cinsel ilişkide bulunmanın kefareti nedir?

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 31 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Adetliyken ilişkiye girmenin hükmü

  Adet halinde karı-koca'nın cinsi münasebette bulunması haramdır. Allah Azze ve celle Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor; “Sana hayızlı ile birleşmeyi soruyorlar. De ki bu (her iki tarafa da) eziyet verici bir şeydir. Onlar adetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendiklerinde Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Allah çok tevbe edenleri ve tertemiz olanları sever” (Bakara 222)

  Ayette belirtildiği gibi, regl günlerde cinsel ilişkide bulunmak haram kılınmıştır ve bu, İslam dinin bir emri olduğu gibi sağlık açısından da gereklidir. Hem kadın adetli iken ilişkiye girmek, onlara psikolojik olarak büyük bir sıkıntı vermektedir.

  Şayet, adet döneminde ikisi de isteyerek beraber olmuşlarsa ikisi de günahkar olur. Eşlerden birisi istememesine rağmen diğerinin zorlamasıyla birleşme gerçekleşmişse, zorlayan kişi günaha girer. Böyle durumlarda tövbe istiğfar edilmesi ve bir daha tekrarlamamaya karar verilmesi gerekmektedir. Hz. Ebubekir Resul-i Ekrem Efendimize (s.a.v) birisi gelerek, adetli iken eşiyle beraber olduğunu ve ne yapması gerektiğini sorduğunda: “İstiğfar et ve bir daha da yapma.” (Tirmizî, tahâret 103.) cevabını almıştır. Bu günahı işleyen bir kimsenin buna ek olarak sadaka vermesi de müstehaptır. Hadis-i şeriflerde geçtiği üzere, adetin ilk günlerinde olmuşsa yaklaşık 4 gr. altın (bir dinar) son günlerinde olmuşsa bunun yarısı verilir. Regl günlerinde birleşmeyi caiz görmek, insanı küfre sokar çünkü bu mesele ayetle sabittir.

  Fıkıh kitaplarında şöyle geçmektedir:

  "Eğer kan kırmızı ya da siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur." (Mavsili, el-Ihtiyar I/28; El-Muhit - Serahsi)