Adam Otu Faydaları

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Adam Otu Yararları

  Doğanın insanlara sunmuş olduğu faydalı nebatlardan bir tanesi olan adam otu bitkisi, mavi vede mor renklerine hakim, enli yapraklara sahip, kötü kokulu, zehirli ayrıca uzun bir ömre sahip olan bir tür şifalı bitkilerdendir. Latince ismi Mandragora Officinarum bu bitkinin kökleri tıpkı bir insan figürünü andırdığı için adam otu ismini almıştır.

  Adam otunun yararları
  Adam otu bitkisi türlü faydaları ile şifa dağıtıyor. Bu bitkinin en büyük özelliği uyuşturucu etkisi yaratmasıdır. Bu sebeple de ağrı kesici ilaçların içerisinde yer alır. Bireylerin ağrılarını azaltmada ya da yok etmede çok etkilidir. Öte yandan bitkinlik sorununun varsa da adam otu bitkisinin faydalarından yararlanabilirsiniz.
  Bu faydalarının yanı sıra merhem olarak cilt hastalıklarının da ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bilhassa egzama için oldukça etkilidir. Yalnız adam otu bitkisi zehirli olduğu için kesinlikle hekim kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

  Vücud Kuvvetlendirici: Adam otu ezilip balla tatlandırılarak macun yapılır, en çok bir kaşığı yenir.
  Baş Ağrısı: Adam otu bıçakla kazınırsa merhem gibi olur, bu merhemden başa sürülürse baş ağrısını geçirir.
  Diş Ağrısı: Az adam otu kaynatılıp balla tatlandırılarak ağız çalkalanırsa diş ağrısını geçirir.
  İdrar Yanması: Az adam otu kaynatılıp balla tatlandırılarak birer fincan içilir.
  Adam Otu Zehirli bir bitkidir. Dahilen nohut kadarından fazlası zararlıdır. Abdüsselam Otu, At elması, İnsan otu olarak da bilinir. Antalya ve Çanakkalede yetişir sökülünce ağlamaklı bir ses çıkarır. Romatizma için haricen sürülür.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019