Adale ve kas ağrılarına bitkisel çözüm

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Kas ve Adale ağrıları nasıl geçer
  Günümüzde en çok rastlanan ağrılar adale kas
  Kas ve adale ağrılarına bitkisel çözüm yolları. Kas ve adale ağrıları vücutta çok görülen ağrı tiplerindendir. Daha çok üşütmekten ve yorucu iş yapmaktan kaynaklanan kas ve adale ağrıları için uygulayabileceğiniz birkisel çözüm yolları şunlardır.

  kas ve adale ağrılarına bitkisel çözüm önerileri;
  kas ve adale ağrılarına bitkisel çözüm (bitki yağları)
  1- kas yumuşatmak için iyi bir yağ olan zeytinyağı

  Evde neler yapabilirsiniz. Zorlanma veya spordan olmuş ise o bölgeyi dinlendirin ve basit ağrı kesiciler alın. İlk 24-72 saat buz uygulayın. Sonrasında sıcak uygulamak rahatlatıcı olacaktır. Masaj da iyi gelecektir. Yeterli süre dinlendirdikten sonra hafif germe egzersizleri yapabilirisiniz. En sonunda,iyileşme sonrası düzenli egzersiz yapmak kasları eski haline getirecektir. Ancak yavaş yavaş başlayın ve giderek dozu arttırın. Ağrınız varken zorlamalardan ve ağırlık kaldırmaktan uzak durun. Yeterli derecede uyuyun ve stresten uzak durmaya çalışın. Biliyorsanız yoga veya meditasyon deneyebilirsiniz, rahatlatacaktır. Eğer saydıklarım işe yaramaz ise doktorunuz ile görüşün. Bu bir fizik tedavi uzmanı veya ortopedist olabilir. Gerekirse özel ilaçlar veya fizik tedavi verecektir. Bu tip sorunlarla uğraşan özel ağrı klinikleri de vardır.

  Ne zaman doktora gitmeli. Eğer ağrı üç günü geçerse. Çok şiddetli ve beraberinde şişme kızarma varsa. Dolaşım sorununuz varsa. İlaç kullanıyorsanız. Cildinizde döküntü çıkarsa veya böcek, kene ısırığından şüpheleniyorsanız doktora gitmelisiniz. Eğer, aniden vücunuz su toplar ve kilo alırsanız, nefes darlığı olursa, kol veya bacağı hareket ettiremiyorsanız ve güç kaybı varsa veya ateş, kusma olursa acil olarak bir hastaneye gitmelisiniz.

  Nasıl korunabilirsiniz. Spora başlamadan önce germe ve ısınma, spor sonrası da germe ve soğutma hareketleri yapın. Öncesinde, uzun sürerse spor sırasında ve nihayet bitirdikten sonra bol sıvı alın. Eğer gün boyu aynı pozisyonda çalışıyorsanız bilgisayar başında saat başı germe hareketleri yapın.

  Dr. Metin Okucu

  Adale ve kas ağrıları için yine Ahmet Maranki tarafından tavsiye edilen tüm bitkiler ve kullanım şekilleri

  tavsiye edilen şifalı bitkilerden, aç karına sabah, öğle, akşam, yatarken, çay gibi demletilir, 2 – 3 bardak balla içilir. Öğütülür bal ile macun yapılır, 1 – 2 tatlı kaşığı yenir, Damıtılmış bitki suyu birer kahve fincanı içilir. 5 gram bitki yağı, 15 – 20 gram damıtılmış bitki suyu, bal ile tatlandırılır çalkalanır hülasa olarak içilir. Yağları ile masaj yapılır veya sarılır.


  Bölgesel ağrılara susam yağı”
  Kas tutulmalarında ve özellikle bölgesel ağrılarda susam yağı oldukça yararlıdır. Masaj için susam yağı ağrıları dindirebilecek özelliğe sahiptir.