Oruç Açık Saçık Fotoğraflara Bakmak Orucu Bozar mı?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 21 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Açık Saçık Fotoğraflara Bakmak Orucu Bozar mı?

  Oruçlu iken açık saçık fotoğrafa bakarak kişi cünüp olmuyorsa yani meni gelmemiş ise oruç bozulmaz. Cünüp olursa hem gusül hem oruç bozulur fakat keffaret gerekmez kaza eder. Ama oruçlu iken gözü de haramdan sakınmak gerekir aksi taktirde tutulan orucun sevabı gider. Resül Ekrem Efendimiz (sav) "Nice oruç tutanlar vardır ki onların oruçları ancak açlık ve susuzluktan ibarettir" buyuruyor. Oruçlu iken açık saçık insan fotoğraflarına cünüp olmaksızın sadece bakmak zahiren orucu bozmasa da hem orucun sevabı kaybedmiş olur hemde haram işlendiği için kişi günaha girer. Oruçluyken zina izlemek orucu bozarmı?


  Yüce Mevlamız Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır…” “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar...”


  Resül Ekrem Efendimiz (sav) bir hadisinde şöyle buyuruyorlar: “Harama bakmak, şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Allah tealadan korktuğu için harama bakmayı terk eden kimseye, mükafat olarak Allah öyle bir iman verir ki, onun tadını kalbinde hisseder.” Cenab-ı Allah’ın insana verdiği en kıymetli organlarından birisi şüphesiz gözdür. Bu organ, insanoğlunun etrafını görmesi ve dış dünya ile alaka kurması için yaratılmıştır. Ama yukarıdaki ayette de belirtildiği gibi harama bakması da yasaklamıştır. Her zaman olduğu gibi ramazanda da bu konuda daha dikkatli olunması gerekir. Oruçlu insan harama bakmamalı, ibadetin ruhuna uymayan ve orucunun sevabını azaltan şeylerden kalbini muhafaza etmelidir.
   
  Son düzenleme: 21 Nisan 2019