Biyografi Abdullah Bin Ömer Bin Hattab kimdir? Kısaca Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Abdullah Bin Ömer Bin Hattab kimdir? Kısaca Hayatı

  Abdullah-Bin-Ömer-Bin-Hattab-kimdir.

  Abdullah b. Ömer; Hicretten on yıl önce Mekke’de doğmuş, babası Hz. Ömer’le beraber müslüman olmuş ve onunla birlikte hicret etmiştir. Bir çok savaş ve fetihlere iştirak etmiştir. Ebu Eyyub el-Ensarî’nin de içinde bulunduğu İstanbul seferine katılmıştır.
  Hz. Osman’ın şehit edilmesinden sonra halife olması istenen adaylardan biri de İbn-i Ömer’di. Fakat o bu teklifi benimsememiştir. Müslümanlar arasındaki anlaşmazlıklara iştirak etmemiş, dinî konularda ihmallerini gördüğü idarecileri hemen uyarmıştır. Ebu Hüreyre’den sonra en çok hadis rivayet eden yedi sahabinin (müksirûnun) ikincisi olmuştur. İbn-i Ömer, en çok fetva veren yedi sahabiden biridir. Altmış yıl boyunca fetva vermiştir.

  Abdullah Bin Ömer Bin Hattab’ın Hayatı

  Hz. Peygamberin hayat tarzına harfi harfine uyma ve onun emirlerini yerine getirme konusunda bir benzeri daha yoktur. Gece namazını hiç terk etmemiştir. Resul-i Ekrem’e sevgisinden dolayı, vefatından sonra Efendimiz’in namaz kıldığı yerleri öğrenip oralarda namaz kılmış, yürüdüğü yollarda yürümüştür. Efendimiz’in selamlaşma konusundaki buyruklarını yerine getirme hususunda pek titiz davranmıştır. Hz. Aişe, Abdullah’ı takdir eder ve şöyle derdi: “Kimse Abdullah’ın takip ettiği gibi, Resulullah (s.a.v.)’ın izlerini takip edememiştir.”
  Abdullah b. Ömer, ashab-ı kiramın ileri gelen zenginlerinden olduğundan, servetinin fazla birikmesine meydan vermeden eline geçeni yoksullara dağıtmıştır. Sahip olduğu mallar içinde en çok beğendiklerini, Allah yolunda kurban edilmek ya da sadaka olarak verilmek üzere ayırmıştır. Abdullah b. Ömer, 73 (692) yılında 85 yaşında iken Mekke’de vefat etmiştir.