Abdestli durmanın fazileti

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Sürekli abdestli bulunmanın faziletleri nelerdir? Abdesti nasıl almak gerekir? İşte cevapları…

  Ehemmiyetine binaen, öncelikle abdest husûsunda titizliğin lüzûmuna temas etmek gerekmektedir. Çünkü abdestte gösterilecek itinasızlık ve ihmaller, onun akabinde yapılan ibadetlere de o nisbette, menfi bir sûrette akseder.

  ABDESTİ GÜZELCE ALIN

  Nitekim bir defasında Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- sabah namazını kıldırmıştı. Namazda Rûm Sûresi’ni okurken kısmen yanılmalar oldu. Efendimiz -aleyhissalatü vesselam-, namazı tamamladıktan sonra cemaate dönüp:

  “Bazı kimseler namaza abdestsiz geldikleri için, şeytan kıraati karıştırmamıza sebep oluyor. Namaza geldiğinizde abdestinizi güzelce alın!” buyurdular. (Ahmed, III, 471; Nesai, İftitah, 41; Mücteba Şerhi, II, 156)

  Demek ki namaz öncesindeki temizlik ve abdesti güzelce almak, ibadetlerimizin sıhhati açısından çok mühim hususlardır.

  İmkan nisbetinde daima abdestli bulunmak da büyük bir fazilettir. Allah Rasûlü -sallallahu aleyhi ve sellem- bütün işlerini abdestli iken yapmayı severdi.

  Ebû Cuheym -radıyallahu anh-’ın anlattığına göre Allah Rasûlü, Cemel Kuyusu tarafından gelirken bir kişiye rastlamıştı. Adam ona selam verdi, fakat Efendimiz selamını almadı. Hemen bir duvarın yanına varıp yüzünü ve ellerini meshederek teyemmüm etti, ondan sonra adamın selamını aldı. (Buhari, Teyemmüm, 3)

  Allah Rasûlü bu davranışıyla, abdestli bulunmanın ve bir iş yaparken onu abdestli olarak yapmanın -mecbûri olmamakla birlikte- faziletli bir davranış tarzı olduğunu fiili olarak beyan buyurmuştur.