8 Mart dünya kadınlar günü islam

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Dünya kadınlar günü islam
  Dinimiz kadın hakları üzerinde dikatle durmuştur.Yüce Allah Kur’ân-ı Kerim’inde:
  Peygamberimiz (s.a.v.) de erkekleri, kadınların hak ve hukukunu gözetmeye davet etmekte ve bu konuda:
  Kadınların haklarını yerine getirme hakında Yüce Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız. (51) buyurmuştur.

  Başka bir hadîs-i şerîflerinde de:
  Sizin en hayırlınız, ehline eşine ve çocuklarına en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım. (52) buyurmuştur.

  Veda Haccı’ndaki hutbesinde Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz:
  Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır. Kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır. buyurarak daha yedinci yüzyılda yüz yirmi dört bin Müslüman hacı namzedine karşı, kadınların haklarını ilk olarak açıklamışlardır.

  Başka bir hadîs-i şerîflerinde:
  Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara kötü demeyin, çirkin söz söylemeyin! (55) buyurmuşlardır.

  Kadınlarla iyi geçinmek Kur’ân-ı Kerim’in emridir:
  Kadınlarınızla iyi geçinin; eğer onlardan hoşlanmadı iseniz bile!.. Olabilir ki bir şey, sizin hoşunuza gitmez de, Allâh onda bir çok hayır takdîr etmiş bulunur. (56)

  Peygamberimiz (s.a.v.)bu konuda şöyle buyurmuşlardır;
  Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz! (57) buyurmaktadır. Kadınlara karşı daima hoşgörülü olmalıdır. Nitekim bir hadîs-i şerîfte:
  Mümin bir erkek, mümin bir kadına kızıp darılmasın! Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, öbüründen memnun olabilir. (58) buyurulur.