1 Mayıs işçi bayramı hakkında bilgi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya genelinde kutlanan, birlik, dayanışma vede haksızlıklarla mücadele günüdür. Dünya üzerindeki çoğu ülkede, resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmi olarak kutlanmaktadır. 2008 Nisan'ında, Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir.


  1 Mayıs İşçi Bayramı Tarihi

  2009 Nisan tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile bir Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.
  İlk defa 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve de inşaat işçileri, günde 8 saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

  Bir Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde on iki saat, haftada altı gün olan çalışma takvimine karşı, günlük sekiz saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago [Şikago]'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de [Kanttaki] altı binden fazla siyah ve de beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve de kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler bir Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve dört Mayıs'ta kanlı Hay market Olayı’na yol açmıştır.


  Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 1889`da toplanan 2. Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle bir Mayıs gününün tüm dünyada Birlik, mücadele ve de dayanışma günü olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.