Ramazan Ayının İlk Gecesi Fetih Suresini Okumanın Fazileti

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 6 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Ramazan Ayının İlk Gecesi Fetih Suresini Okumanın Fazileti

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) buyuruyor:

Bir kimse Fetih suresinin tamamını Ramazan ayının 1. gecesi baştan sona kadar okursa ve bu okuyuşunu Allah Azze ve celle'nin rızası için yaparsa gelecek aynı güne kadar bir sene müddetle Cenabı Allah o kulunu himayesine alır.

” Velilerden bir kimse diyor ki:

“Ramazan ayını ilk defa görür görmez bir kimse Fetih suresini üst üste üç defa okursa Allah Azze ve celle o kulunun rızkını gelecek sene aynı güne kadar bol bol ihsan eder.”

(Mehmed Zahid Kotku)

Hz. Ömer’in (radıyallahu anh) rivayet ettiği bir hadiste mealen Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

“Bana bu gece öyle bir sure nazil oldu ki, o sure bana, üzerine güneşin doğduğu bütün varlıklardan daha hayırlıdır” buyurdu ve bundan sonra ‘İnna fetahna leke…’yi okudu.” (Buharî, Tefsir, 48/1)

Bazı kitaplarda rivayet edilen bir hadiste ise Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Fetih Sûresinin sonundaki ayeti kasdederek, “Bunları okuyun ve Cenab-ı Allah’tan hayır ve bereketini isteyiniz” buyurmuştur.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) buyurdu: “Fetih suresini okuyan kimse, Hudeybiye ağacının altında bana biat eden kimse gibi sevap alır.”

“Ramazanın birinci gecesi kim namazda, Fetih suresini okursa, Allah Azze ve celle o kimseyi bütün sene korur.”

“Kim Fetih suresini okursa, sanki Mekke’nin fethinde Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) ile beraber bulunmuş gibidir.”

Ramazan Ayının İlk Gecesi Fetih Suresini Okumanın Fazileti.

Sah bunu beğendi.