Ne ektiyse onu biçecek insan

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Adile tarafından 3 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Adamın biri, yanında oğlu ile birlikte Hz. Ömer'e (r.a) gelerek, "Bu benimoğlum bana karşı geliyor" diye şikayette bulundu. Bunun üzerine Hz. Ömer çocuğa,

"Allah2tan korkmuyor musun, niçin anne babana karşı geliyorsun? Anne babanın evladı üzerinde şu kadar hakkı var" diye uyardı. O zaman çocuk,

" Efendim, oğlun baba üzerinde hiç hakkı yokmu?" diye sordu. Hz. Ömer de (r.a), "Evet var; Çocuğuna güzel bir isim koyması, ona Kur'an-ı Kerim'i öğretmesi, evlenecek yaşa gelince evlendirmesi, çocuğun babası üzerindeki haklarındandır" buyurdu. Bunu dinleyen çocuk,

"Vallahi, babam iffetli kadınları bırakıp ateşe taban bir cariye ile evlendi. Bana güzel isim vermedi. İsmimi (böcek manasına gelen) Cu'la koydu. Bana Kur'an-ı Kerim'den hiçbir şey öğretmedi" dedi. Bu sözler üzerine Hz. Ömer (r.a.) çocuğun babasına dönerek,

"Oğlum bana itaatetmiyor diyorsun. Halbuki ondan önce sen onun hakkını çiğnemişsin. Şimdi git oğluna karşı vazifelerni yap" diye uyardı.