Güncel İslamiyette evlilik öncesi tanışma

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

İslamiyette evlilik öncesi tanışma

Evlenmek ile eğlenmek ayrı şeydir. Hiç bir yabancı kadına eğlenmek ve vakit geçirmek için görüşüp konuşmak, dertleşmek, gizlice buluşmak ,arkadaş olmak helal değildir. Bu hiç kimseye hayır getirmez.

Biriyle tanışma ve evlenme arzusunda olan bir müslüman, bu iş için yola çıkmadan önce gerekli istişareleri yapmalı,
    adayını doğru ve tam olarak tanımaya çalışmalıdır. Bu işte tek başına hareket etmemelidir. Çünkü özellikle yeni evlenen gençlerin gözü her şeyi net göremez. Aşk gözü kör, kulağı sağır, aklı sarhoş eder. Onun elinden tutulmazsa çoğu kez ateşe düşer. Hz. Muhammed (s.a.v) evlenmek niyetiyle bir kadına talip olan kimseye şu tavsiyede bulunmuştur:
    Evlenme niyetini içinde tutup gizle. Sonra güzelce bir abdest al, iki rek'at istihare namazı kıl. Peşinden Allah'ahamd ve senadan sonra şöyle dua et:

Allahım, benim birşeye gücüm yetmez, herşeye gücü yeten sensin. Ben bilmem, her şeyi bilen sensin. Ben falanca kimse ile evlenmek istemiyorum; eğer onunla evlenmem benim dinim, dünyam ve ahiretim içiın hayırlı ise, onu bana nasip et. Eğer benim dinim, dünya ve ahiretim için onun dışındaki biri daha hayırlı ise, bana onu nasip et.
    Bunları yaparak yüce Allah'ı kendisine vekil eden kimsenin işi inşallah-hayırla sonuçlanacaktır. Sonuç ne olursa olsun onda hayır vardır.