İman Amel Etmeyi Gerektirir

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Kişi işlediği ameli, ihlas ile veya riya ile yaparsa bu Allahü Teala’ya gizli değildir; Allahü Teala hepsini bilir. Allahü Teala’nın bildiğini bilmek, amelleri ihlas ile yapmaya, riyadan da sakınmaya teşvik eder.

Akıllı bir Müslüman, Allahü Teala’ya ibadetlerini ihlas ile yapmalı, gizli şirkten kurtulmak için dua ve niyaz etmelidir. Zira şirkten kurtulmak amelleri ihlasla yapmaya bağlıdır.

Halis ameller, hiç kimsenin övmesini beklemeden yalnız Allahü Teala’nın rızası için yapılan amellerdir. Ameller, ihlasla yapıldığı zaman sevabı kat kat verilir.

Hz. Ali (k.v.) Efendimiz buyurdular:

Sadaka, sahibinin elinden çıkıp fakirin eline ulaştığı zaman beş şey söyler:

“Ben az idim çoğalttın, küçük idim büyüttün, düşman idim dost edindin, fani idim beni ebedi kıldın, şimdiye kadar sen beni koruyordun bundan sonra ben seni koruyacağım.”

Tabiin’den Mekhul eş-Şami (rah.) buyurdu ki:

Bir mümin bir sadaka verse Allahü Teala ondan razı olur, Cehennem de şöyle seslenir:

Ya Rabbi! Sana şükür secdesi etmeme müsaade et. Çünkü sen ümmet-i Muhammed’den bir kişiyi daha benim azabımdan kurtardın. Ben, Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v) ümmetinden birine azab etmekten haya ederim. Bana düşen ancak sana itaat etmektir. (Ruhu’l-Beyan Tefsiri)