Gerdek gecesi namazı ve duası

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 26 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Zifaf gecesi kılınan namaz

Gerdek Gecesi iki rekat nafile namaz kılıp dua edilir ve bugünlere kavuşmanın şükrü ve gelecek günlerin saadeti için, Allah Azze ve celle'e dua edilir. Sonra damad, gelinin kakülünden tutup: “Allahümme barik lî fî ehlî ve barik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minha verzukha minnî Allahümmecma’beynena ma cema’te fî hayrin ve ferrik beynena iza ferrakte fî hayrin” duasini okur Onunla cima edecegi zaman: “Allahümme bismike estahleltü ferceha ve bi emanetike ehaztüha Allahümme fema kadayte sey’en min rahmiha fec’alhü barren takiyyen, vez’alhü müslimen seviyya ve la tec’alhü müfsiden serîken lis-seytanî” der

Biri de, cima’ ederken seytandan Cenab-ı Allah'a sıgınmaktır bu esnada söyle der: “Bismillahi Allahümme cennibna-s-seytane ve cennibi-s-seytane ma razaktena”, yani şeytanı bizden ve bize verdiğin çocuktan uzak eyle der bu durumda kendilerine çocuk verilîrse, seytan ona zarar veremez.

ilk gecede namaz nasil kılınır

Gerdek ( zifaf) gecesi damat ve gelin, Allah rızası için 2 rekat namaz kılarlar birinci rekatta Kafirun suresi, ikinci rekatta ihlas suresi okunur sonra: dua edip "Allah'ım Ailemde bana bereket ihsan eyle,Beni de aileme bereketli kil Allah'ım, Ailemden bana, benden de aileme rızık ihsan eyle, Allah'ım, birlesmelerimizin hayırlılarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanlardan da bizi ayır"

Emre bunu beğendi.