Dünyaya dalıp ahireti unutmak

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Hz. Ali r.a. Böyle Seslendi

Hz. Ali (radıyallahu anh) birgün Allah'u Teala'ya hamd ve sena ile Resulu Ekrem Efendimiz'e salat ve selamdan sonra halka şöyle seslendi:

Dünyaya sırtını döndü, veda etmek üzere. Ahiret ise karşı taraftan bize doğru yöneldi, bakıyor. Bugün hazırlık günüdür, yarın ise müsebaka var.

Dikkat edin! Sizler, peşinden ecelin geldiği arzu ve emeller alemindesiniz. Bu ecel gelmeden önce arzu ve emellerini dizginlemeyen pişman olur.

İyi dinleyin! Sıkıntılı ve korkulu zamanlarınızda Allah Azze ve celle'yi unutmayıp O’na ibadet ettiğiniz gibi, bolluk ve rahat içinde olduğunuz zamanlarda da O’na ibadet edin.

Ben cennet gibi, taliplileri uykuda olan bir yer görmedim ve Cehennem gibi de kendisinden kaçanların uyukladığı bir yer görmedim.

Dikkat edin! Haktan yarârlanmayan, batıldan zarar görür ve doğru yoldan nasibini almayan da sapıklığa düşmeye mâhkumdur.

İyi dinleyin! Size bu dünya'dan göçeceğîniz bildirilmiştîr ve gerekli azığınızı hâzırlayın.

Ey însanlâr! Dünya, hem iyilerin hemde kötülerin yemek yediği açık bir sofradır ve Ahiret ise, herşeye muktedîr bir hükümdarın hükümlerinin geçerli olduğu, muhakkak gidilecek olan buluşma yeridîr.

Ey insanlar! Allah (c.c)'nun şu sözüne kulak verin: “Şeytan sizi fakir olacaksınız diye korkutur; size cimriliği emreder. Allah ise (nafaka konusunda) size kendisinden bir bağışlama ve bir bolluk vaat ediyor. Allah, ihsanı geniş olan, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Bakara, 268)

Ey insanlar! Hayatta iken iyilik yapın ki, öldüğünüzde arkanızdan kötü konuşulmasın. Noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah'u Teala cennetini kendisine itaat edenlere, ateşini de kendisine karşı gelenlere vaat buyurmuştur. O öyle bir ateştirki, uğultusu asla dinmez ve oraya düşen kurtulamaz; açtığı zararlar tamîr edîlmez ve Cehennemin ateşi şiddetli, dibi derin, suyu irindîr.

Benim sîzler adına endişe duyduğum tehlîkelerin en yamanı, nefslerînizin peşinden gitmeniz ve hîç ölmeyecekmişsiniz gibi dünyaya bağlanmanızdır. (İbn Kesîr, el-Bidaye ve’n-Nihaye, 8/7-8)

yılmaz bunu beğendi.
  2. emel karaca

emel karaca Kayıtlı Üye

selamün aleyküm tüm din kardeşlerim öncelelıkle adile kardeşime gösterdiği çabalar içim teşeşkkür ederim öncelıkle şunu diyeyyim allah c.c ün rahmeti büyüktür hepimiz er yada geç toprağa gideceğiz unutmayalımki ahrete giderken er kiş veya hatun kişi diye gideceğiz yanımızda götüreceğimiz ise bu dünyada yaptığımız iyilık ve kötülük işte gerçek zenginlik ve fakirlik budur elinde namaz tamahkar iyilık sever bir mazlum özü sözü bir Müslümansan sen zenginsin ama elinde kötülük hile yalan haram varsa sen fakirsin işte allah c.c iin adeletide buna göre işler manevi huzuru rabbim herkese nasip etsin saygılarımla

yılmaz ve Adile bunu beğendi.
  3. yılmaz

yılmaz Kayıtlı Üye

Allah c.c. razı olsun.

Adile bunu beğendi.
  4. Adile

Adile Admin

Rabbim sizlerden de razı olsun hayırlı günler selam ve dua ile..

yılmaz bunu beğendi.