Mevlütten sonra okunacak dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Beyza tarafından 7 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Katılım:
  5 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  5.964
  Mevlütten sonra yapılacak dua


  Mevlid önemli günlerde düğünlerde, ölülerimize, sünnet töreni, hac dönüşü, mübarek gecelerde, peygamberimiz (s.a.v) 'in doğum yıldöneminde okunmasıdır. Türkçeye Arapça'dan girmiş olan kelime, "Peygamberin doğum günü" anlamında da kullanılır. Toplumumuzda mevlüd, mevlüt olarak da söylenmektedir.

  Mevlid kandili okunan dua


  Elhamdülillahi Rabbil-‘alemin.
  Vel-‘akıbetü lil-müttekin.
  Vessalatü vesselamü ‘ala Rasulina Muhammedin ve ‘ala alihi ve sahbihi ecma’in.
  Rabbena takabbel minna inneke ente’s-semi’ul-‘alim.
  Ve tüb ‘aleyna ya Mevlana inneke ente’t-tevvabür-rahim.
  Vehdina ve veffikna ilel-hakkı ve ila tarikın müstekim.
  Va’fu ‘anna ya Kerim.
  Va’fü ‘anna ya Rahim.
  Vağfir lena zünubena bi fadlike ve keramike ya ekramel-ekramin veya erhamer-rahımin.


  Mevlid kandili türkçe duası


  Allaahım! Senin rızanı umarak burada toplandık, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, elimizi açtık, bizi kapından boş çevirme.
  Ey Yüce Rabbimiz! Yüce kitabın Kur’an ile bizleri huzura ve mutluluğa ulaştı. Kur’an’ı okumayı, anlamayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize nasip eyle.
  Ey Rabbimiz! Yaptığımız hatalara, kusurlara, günahlara pişman olduk, tövbe ediyoruz, bizi bağışla.
  Ya Rabbi! Bizi Sırat-ı Müstekim üzere daima eyle. Şeytanın kalbimize girip bizi saptırmasına fırsat verme. Zikrinle kalplerimizi nurlandır, sevginle kalplerimizi doldur, rahmet bizden esirgeme.
  Bazı yüzlerin ağarıp, bazılarının kararacağı o günde, yüzleri ak, gönlü pak olan; sevgili Peygamberimizin hamd sancağı altında toplanan mesut ve bahtiyar kullardan olmayı, onlarla beraber cennete girmeyi ve cemalini seyretmeyi bizlere nasip eyle.
  Ey Mevlamız! Mülkün sahibi sensin. Dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Hayır, senin elinde, sen her şeye kadirsin. Kalplerimiz doğru yola ilettikten sonra bir daha eğriltme. Sen lütufkarsın, istediğini verensin. Bize dünyada da ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.
  Sen affedicisin, affı seversin; bizi affeyle. Bizi korktuklarımızdan eminkıl, umduklarımıza ulaştır.
  Ey Rabbimiz!Yurdumuzu, milletimizi ve bütün İslam diyarını her türlü afetlerden;belalardan, zelzelelerden, yangınlardan ve düşman istilasından koru. Ülkemize kem gözle bakan iç ve dış düşmanlara fırsat verme. Birlik ve beraberliğimizi bozma. Kalplerimizdeki her türlü ayrılık sebepleriiı gider. Ülkemizi ve milletimizi ve vatanımızı ilelebet payidar eyle.
  Ya Rabbi! Bizi ve neslimizi İslam'a ve Kur’an’a bağlı insanlar eyle. Bizi Müslüman olarak yaşat, Bizi İslam’dan ayırm, Müslüman olarak öldür. Gönlümüzdeki İslam nurunu söndürmek isteyenlere fırsat verme. Hakkı, hak olarak görmeyi ve ona uymayı, batılı batıl olarak görmeyi ve ondan kaçınmayı bizlere nasip eyle.
  Ey Yüce Rabbimiz! Okuduğumuz Mevlid-i şerifi, sureleri, ayetleri ve salavat-ı şerifeleri dergah-ı uluhiyetinde kabul eyle.
  Hasıl olan sevabı, peygamberlerin ilki Hz. adem ile sonuncusu Hz. Muhammed Mustafa (a.s) ve her ikisi arasında gelmiş-geçmiş bütün peygamberlerin mübarek ruhlarına hediye eyledik kabul eyle. Sevgili Peygamberimizin alinin, ezvacının, ashabının ve etbaının ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle.
  Evliyanın, asfiyanın, alimlerimizin ve ahirete imanla gitmiş müminlerin ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle. El açarak amin diyen buradaki hazır bulunan cemaatin geçmişlerinin ruhlarına hediye ediyoruz, kabul eyle.
  Özellikle bu mevlid-i şerifin okunmasına sebep olanların geçmişlerinin ruhlarına hediye ediyoruz, ikram eyle.
  Allah’ım!Gönderdiğin Tevrat, Zebur, İncil ve Kur’an hürmetine… Bütün sevdiklerin hürmetine, habibin Hz Muhammed Mustafa (a.s) hürmetine dualarımızı kabul eyle.
  amin! Bi hurmeti Seyyidi’l-Murselin, ve’l-Hamdü lillahi Rabbi’l-alemin el-fatiha

Sayfayı Paylaş