Kandil geceleri hangileridir?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Eylül tarafından 20 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Katılım:
  11 Ekim 2013
  Mesajlar:
  4.035
  Kandil geceleri hangileridir dinimizdeki yeri ve önemi

  Mukaddes gün ve geceler, sevginin, merhametin, affetmenin ve bunlar yoluyla yücelmenin sebebi olur. İnsanlar her zaman şefkatli, merhametli ve affedici olmalıdır. Ama böyle olmayı unuttukları da olur. Mukaddes gün ve geceler insanlara unutulan iyi davranışları hatırlatır.

  Kandil gecelerimiz beş tanedir.

  1. Mevlid Kandili Gecesi:
  Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam doğduğu gecedir. Hicri takvime göre Rebîulevvel ayının on ikinci gecesine rastlar. Bu kutsal gecede camilerde, evlerde Kuran-ı Kerim ve mevlidler okunur, hatimler indirilîr. Bunların sevabı Peygamberimiz Nebiyyi- Ekrem (s.a.v.) ve bütün müslümanların ruhuna bağışlanır.

  2. Regaip Kandili:

  Recep ayının ilk cuma gecesi kutlanır. Regaip Kandili gecesi Yüce Allah (c.c.) bağışı ve iyiliklerin Peygamberimiz Nebiyyi- Ekrem (s.a.v.) verildiği bildirilmiştir.

  3. Miraç Kandili:

  Recep ayının yirmi yedinci gecesi Miraç Kandili’dir. O gece Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Cenab-ı Hakk'ın izniyle meleklerin bile erişemeyeceği en yüce makama yükselmiştir. Bu mukaddes gecede yine mevlitler okunur, dualar edilir, namazlar kılınır.

  4. Berat Kandili:

  Şaban ayının on beşinci gecesi Berat Kandili’dir. Berât kelimesinin anlamı “kurtulma” demektir. Bu gece Allah’a, Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ’e inanıp mümin olanların günahlarının affedileci müjdelendiği gecedir. Bu sebeple müminler günahlarının bağışlanması için Cenab-ı Hakk'a yalvarıp ibadet ederler.

  5.Kadir Gecesi:

  Kuran-ı Kerim’in Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'a indirilmeye başladığı gündür. Ramazan’ın yirmi yedinci gecesine rastlar. Bu gecede yapılan ibadetlerin değerinn içinde Kadir Gecesi olmayan 1000 geceden daha hayırlı olduğunu Allah'u Teala Kur'ân-ı Kerim’de bildirmektedir. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)bu gece şu duanın çokça okunmasını tavsiye etmiştir.


  “Allahım, sen çok bağışlarsın, ihsanın boldur, bağışlamayı seversin.
  Beni de bağışla Rabbim.”

Sayfayı Paylaş